Netavisen Sjælland | 24Fyn.dk | Weekend Nyt | Hornsherred Avis | Gladsaxe Nyt | GuldTV | WeekendTV

Frank Jensen: Mælkeleverandør røvrendte os

torsdag, 11. marts, 2010 Skrevet af: Nyhedsbureauet Newspaq


Mælkeleverandør har skummet fløden og snydt Københavns Kommune ved at kræve overpriser igennem to år.

Igennem to år har børnehaver og vuggestuer i København betalt hele 11 kroner for en liter økologisk letmælk og 19 kroner for en agurk.

Men det har kommunen ikke kendt noget til. Efter aftalen med leverandøren blev indgået for to år siden, har priserne nemlig fået et hak opad.

Københavns Kommune er blevet røvrendt, indrømmer overborgmester Frank Jensen (S).

- Det må man sige. Koncernservice har været igennem en række fakturaer fra institutionerne, og de har fundet ud af, at leverandørerne har faktureret op til 50 procent mere end aftalt. Og det er selvfølgelig fuldstændig uacceptabelt, at man ikke kan overholde indgåede aftaler, siger han til Nyhedsbureauet Newspaq.

Koncernservice står for at lave indkøbsaftalerne med leverandørerne, og efterfølgende er fakturaerne blevet sendt direkte til institutionerne, der har betalt overpriser igennem to år.

- Der er en leverandør, som ikke har overholdt aftalen. Den leverandør er blevet opsagt her i eftermiddag, siger Frank Jensen og understreger, at kommunen nu vil kræve, at leverandøren betaler det beløb, som der er overfaktureret, tilbage.

Leverandøren blev opsagt i eftermiddag, efter Nyhedsbureauet Newspaq gjorde opmærksom på overfaktureringen, og kan nu se frem til at få en stor regning ind af døren.

- Vi vil ikke snydes i Københavns Kommune. Vi vil have leverandører, der overholder aftalerne. Og vi vil kræve, at leverandøren betaler det beløb, som der er overfaktureret, tilbage, siger overborgmester Frank Jensen til Newspaq.

Kommunen ved endnu ikke, hvor mange penge leverandøren har snydt for. Men det er ikke småpenge, da 600-700 københavnske institutioner har fået varer fra den uærlige leverandør i to år.

Københavns Kommune ønsker ikke at offentliggøre navnet på den nu fyrede leverandør.

Bookmark and Share

Aften Nyt - Døgnets nyheder - når du har tid



Overskrifter

Helle Thorning-Schmidt: Det var en sjuskefejl – jeg beklager

Helle Thorning-Schmidt afbrød i dag sin ferie og vendte her til

Læs mere

Flere dårlige betalere må gå fra hus og hjem

Flere og flere dårlige betalere må se huset gå på tvangsauktion.

Læs mere

Bente fundet død i en grusgrav

Den 9. juli forsvandt den 75-årige Bente Mikkelsen fra sit hjem

Læs mere

Historisk højt optag på universiteterne

Over 23.000 unge kan i år begynde på en universitetsuddannelse. Derved

Læs mere

Dansk musik fylder mere på DRs radiokanaler

2009 var et godt år for dansk musik, antallet af nye

Læs mere